Duomenų bazės


Pagal pateikiamą informaciją duomenų bazės (DB) skirstomos į:

Patogiausias ir operatyviausias kelias ieškoti reikalingų pirminės informacijos šaltinių (knygų, žurnalų straipsnių ir pan.) naudotis bibliografinėmis duomenų bazėmis. Jose sukaupiama antrinė informacija: bibliografiniai ir papildomi duomenys, tačiau ne literatūros originalai. Bibliografinės duomenų bazės atskleidžia publikacijų turinį panašiai kaip spausdinti bibliografijos ar referatų žurnalai. Jose yra visi vadinamieji bibliografiniai duomenys (autorius, antraštė ir t.t.), klasifikacijos indeksai, reikšminiai žodžiai, taip pat papildomi duomenys ir trumpas turinio aprašymas (santrauka). Tai gali būti monografijų, žurnalų straipsnių, konferencijų pranešimų, ataskaitų, disertacijų ir patentų DB. Jose medžiaga surinkta ir suklasifikuota pagal autorius, antraščių pavadinimus, dalykus bei kitokius požymius. 
Bibliografinėse DB yra nuorodos į originalias publikacijas, taip pat gali būti nurodymai vartotojui, kaip gauti pačius dokumentus iš bibliotekų. Tačiau literatūros užsakymas ir gavimas iš bibliotekų ar kitų tiekėjų yra per ilgas ir dažnai netenkina vartotojų.

Faktografinės DB teikia pirminę informaciją. Duomenys jose yra išrinkti (redaguoti) arba žymiai suspausti taip, kad juos būtų galima panaudoti tiesiogiai, be papildomų pastangų. Pvz. Europos Bendrijos statistinių duomenų DB – CRONOS arba chemijos DB BEILSTEIN- joje pateikiamos ne tik struktūrinės formulės bei jų apibrėžimai, bet ir grafinė cheminės sudėties išraiška. Duomenys tokiose DB gali būti nuskaitomi tolesniam apdorojimui. Dabartiniu metu vis daugėja faktografinių DB.

Patentų DB svarbios atliekant naujai registruojamų patentų ekspertizes, planuojant mokslinius tyrimus, nustatant jų prioritetus.

Mokslinių tyrimų DB tai mokslinių tyrimų, tyrimų apžvalgų bei projektų DB. Ši tipo DB pavyzdys gali būti NTIS (National Technical Informacion Service), kurioje yra informacija apie JAV Vyriausybės finansuojamus tyrimus ir vystymo projektus bei SESAME – Europos Bendrijos finansuojamų projektų duomenų bazė.

Visatekstės DB būdingos modernioms informacijos sistemoms. Jos teikia visą dokumento tekstą, papildantį bibliografinius dalykinius duomenis. Nemažai žurnalų ir žiniasklaidos tarnybų yra pasiekiamos kompiuterine forma. Visatekstės DB išsprendžia pirminių šaltinių užsakymo ir gavimo problemas, būdingas bibliografinėms duomenų bazėms.

DB gali būti pasiekiamos naudojant kompaktinius diskus arba tiesioginio ryšio (online) duomenų bazes. Taip pat galima naudotis spausdintais antriniais šaltiniais - referatais ir rodyklėmis. Jos publikuojamos atitinkamais laiko intervalais - kartą per savaitę, mėnesį, ketvirtį, metus.

Žemiau pateikiamos pagrindinės chemijos ir chemijos inžinerijos duomenų bazės. Jos yra tiesiogiai prieinamos Internete arba kompaktiniuose diskuose:

Bibliotekoje veikia duomenų bazė - “Publikacijos”, kurioje yra KTU darbuotojų mokslinės publikacijos nuo 1992 metų. ( 1945 -1970 m. publikacijos išleistos rodyklėmis, o 1970 -1991 m. - surinktos personalinėje kartotekoje).  

Tiesioginio ryšio duomenų bazės, pasiekiamos per komercinių duomenų bazių pagrindinių kompiuterių (host) sistemas STN, EINS, DIALOG, DATASTAR, QUESTEL-ORBIT, yra mokamos. Norint jomis naudotis reikia gauti slaptažodį.

Šiuo metu KTU galima pasinaudoti šiomis duomenų bazėmis


ATGAL