Informacijos paieška


Skirtingi informacijos poreikiai suformuoja skirtingą informacijos paiešką. Yra šios paieškos rūšys:


Retrospektyvioji  informacijos paieška

Ruošiant bet kokį darbą ar naują projektą, pirmiausia reikia surinkti ir susipažinti su anksčiau publikuotais darbais dominančia tema. Tai reiškia, kad reikia atlikti retrospektyviąją informacijos paiešką. Patogiausias ir operatyviausias kelias ieškoti reikalingų pirminių informacijos šaltinių (knygų, žurnalų straipsnių ir t.t.) - naudotis bibliografinėmis duomenų bazėmis. Pastaruoju metu beveik visos bibliografinės duomenų bazės yra prieinamos Internete tiesiogiai iš leidėjų ir per įvairias informacijos paieškos tarnybas. Šios duomenų bazės leidžiamos ir kompaktiniuose diskuose (CD-ROM), kuriuos galima prenumeruoti.


Einamoji paieška

Einamoji paieška (current awareness)- informacijos apie einamuosius įvykius , naujus dokumentus, reguliariai perduodamus vartotojams, paieška.

Tai galima atlikti keliais būdais:

Einamoji paieška taip pat atliekama specialiuose žurnaluose, kuriuose galima surasti daugelio mokslinių  žurnalų turinius.

Pvz., Leidinys Current Contents. Serijoje Engineering, Computing and Technology pateikiama žurnalai, o serijoje Physical, Chemical & Earth Sciences yra žurnalų fizikos, matematikos, chemijos ir žemės mokslų tema. Čia pateikiama dalykų ir autorių abėcėlinė rodyklės, kuriose galima surasti adresus, norint užsisakyti straipsnių kopijas. Straipsnius galima gauti kas savaitę spausdintus bei kompiuterine forma (diskuose ir kompiuterio laikmenoje).

Taip pat yra galimybė gauti SDI (Selected Dissemination of Information) - atrankinę informaciją - iš tam tikros mokslo srities. Ši informacija pateikiama periodiškai - naujos medžiagos paieškos rezultatai nuolat papildo konkrečią duomenų bazę. Ši SDI paslauga yra mokama.

Naujausia informacija

Mokslininkams reikalinga naujausia informacija apie išradimus ir darbus juos dominančioje bei artimose mokslo srityse. Tai galima surasti įvairiais būdais:

Tradicinis būdas - tai atitinkamos mokslo srities pirminių šaltinių nuolatinė peržiūra. Tačiau šis būdas nėra labai efektyvus laiko atžvilgiu, nes žurnalai bei kiti publikuoti leidiniai vėluoja, palyginus su atliekamu mokslo tiriamuoju darbu.

Modernus paieškos būdas - kompiuterio duomenų bazių, paprastai prieinamų universiteto serveryje arba Internete, panaudojimas. Šiose bazėse yra žurnalai, įvairūs kiti leidiniai bei jų turiniai. Pavyzdžiai randami Inside Information, Uncover ir Ei Page One.

Kiti naudingi šaltiniai,apibūdinantys žurnalus ir atskleidžiantys turinius, yra šie:

Naudingas einamosios informacijos puslapis Hju stono (Houston) universitete.

Internete yra galimybė nemokamai gauti žurnalų sąrašus ir, kai kuriais atvejais, prenumeruojamų žurnalų, turinčių elektroninę versiją, turinius. Pavyzdžiui:

Einamosios informacijos galima ieškoti specialiuose leidiniuose, kuriuose atspausdinti tam tikrų mokslo sričių žurnalų turiniai. Pavyzdžiui, yra septyni Current Contents, leidžiamų kas savaitę, leidiniai:

Čia galima surasti žinomiausių pasaulyje mokslinių žurnalų turinius, straipsnių ir apžvalgų bibliografinius duomens, leidybinę informaciją bei konferencijų medžiagą.

Kitas naudingas naujausios informacijos šaltinis yra patentai.


Paieška pagal cituojamus dokumentus

Citatų rodyklė yra specifinė rodyklių rūšis, leidžianti atlikti paiešką pagal svarbų žinomą dokumentą. Citavimo rodyklės sudaro cituotų mokslinių publikacijų sąrašą ir identifikuoja šių citavimų šaltinius. Pradedant žinoma svarbiausia nuoroda, galima atsekti vėlesnius straipsnius, kurie turi ryšį su pirminiu dokumentu. Tokiu būdu supažindinama su naujesne literatūra.

SCI (Science Citation Index - mokslo citatų rodyklė) apima  žurnalus iš įvairių mokslo sričių: fizikos ir gamtos mokslų, medicinos ir technologijų.

Lygiavertė duomenų bazė - SciSearch, prieinama per DATASTAR ir DIALOG informacijos paieškų sistemas, taip pat Bath Information ir Data Services (BIDS), esančias Jungtinėje Karalystėje.

SCI - galima prenumeruoti kompaktiniuose diskuose, tiesiogiai iš ISI, per informacijos paieškos tarnybas DATA-STAR ir DIALOG.


Faktografinė paieška

Dirbant informacinį darbą, dažnai pasitaiko užklausų apie kokį nors konkretų dalyką, įvykį, asmenį, faktą, statistinę informaciją ir t.t. Priklausomai nuo užklausos pobūdžio tenka naudotis atitinkamais informacijos šaltiniais: enciklopedijomis, žinynais, vadovais, duomenų bazėmis.

Kiti svarbūs faktografinės paieškos šaltiniai yra vadovėliai, diagramos ir duomenų rinkiniai.

Svarbus šaltinis faktinei informacijai gauti yra CODATA. Tai visų fizikinių matavimo vienetų  lentelės. Informacija gali būti reikalinga įvairių sričių specialistams ir mokslininkams.

CODATA leidžia mokslo ir technologijų duomenų šaltinių direktoriją, kuri spausdinama CODATA Biuletenyje.

Kiti duomenų rinkiniai, mokslinės konstantos ir periodinės lentelės, prieinamos Interneto keliu.

Taip pat yra daug publikuotų lentelių ir vadovėlių.


Peržiūra

Peržiūra (Browsing) - tai tokia paieškos forma, kai ieškoma informacijos atsitiktinai, neturint konkrečios užklausos. Ši informacijos paieška taip pat gali būti naudinga ir pasitarnauti kaip stimulas naujoms idėjoms ir veiklai.


Turinys