Paieškos procesas


Žinodami tikslią tyrimo temą, jūs būtinai turėsite ieškoti detalesnės informacijos.

Paieška atliekama sekančiai:

  1. Aiškiai ir glaustai suformuluojamas paieškos klausimas.
  2. Paieškos klausimas suskirstomas į atskirus komponentus, kuriems galima pritaikyti reikšminius žodžius ar paieškos terminus (deskriptorius).
  3. Paieškos teiginys išplečiamas sinonimais, platesniais terminais ar terminais, susijusiais su deskriptoriais, stengiantis apimti visus galimus aspektus. Tam tikslui naudojami žodynai, enciklopedijos, vadovėliai ir kt. Pradiniu atramos tašku gali būti straipsniai ir kita informacinė literatūra panašiomis temomis.
  4. Paieškos apribojimas pagal paieškos tikslą (projektą, taikomąją programą, tezes ir kt.), mokslo sritį ir laiko terminus.
  5. Pasirenkamos informacijos gavimo priemonės - bibliotekų katalogai, antriniai dokumentai, duomenų bazės ir t.t.
  6. Atliekama reikiamos informacijos paieška.
  7. Įvertinami paieškos rezultatai.
  8. Jei būtina, modifikuojama ir pakeičiama paieškos strategija.

Ieškomos informacijos netikslus apibūdinimas gali duoti nepageidaujamų rezultatų. Tradiciškai informacijos ieškoma bibliotekų kataloguose, pasaulinių kompiuterinių tinklų duomenų bazėse, CD-ROM’ų duomenų bazėse.

Kompiuterizuoti bibliotekų katalogai pateikia smulkią informaciją apie knygas, ataskaitas, konferencijų medžiagą, periodinius leidinius ir t.t. Katalogai padeda sužinoti, ar reikalinga knyga yra bibliotekoje, ar ją galima gauti tuojau pat, ar ji yra išduota į namus ir t.t.

Jungtiniai bibliotekų katalogai rodo kelių bibliotekų turimas knygas ir pateikia informaciją, kurioje iš jų galima gauti pageidaujamą literatūrą. Per pasaulinius kompiuterinius tinklus mes galime prisijungti prie daugelio jungtinių bibliotekų katalogų.

Paieška pasauliniuose kompiuteriniuose tinkluose reikalauja minimalių žinių apie paieškos stotis, naršykles, variklius.

Paieškos procesas

1. Temos parinkimas - apibrėžimas

Informacijos paieškos pirmoji pakopa - suvokti, ką nori surasti. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo paprasta, bet daugelis žmonių patiria sunkumus tiek nustatydami temą, tiek apibrėždami reikalingos informacijos poreikį.

Jeigu turite santykinai platų pasirinkimo lauką, apibrėždami temą pagalvokite apie:

  1. asmeninius susidomėjimo kriterijus,
  2. turimą informaciją,
  3. peržiūros galimybes,
  4. laiko apribojimus.

Pradžioje galima atlikti greitą pradinę paiešką, kuri padėtų atskleisti mintis ar idėjas, tinkamas būsimai temai. Parinkus temą, reikia formuluoti paieškos klausimus.

2. Paieškos klausimo formulavimas.

Prieš tai reikia atlikti:

3. Tikslus paieškos nustatymas

Ne visi informacijos šaltiniai vienodai patenkins paieškos tikslus. Reikia nustatyti, kurie šaltiniai bus naudingesni.

Jei rašysite ese, Jums gali prireikti tokių informacijos šaltinių (background information) kaip enciklopedijos, vadovėliai, mokslinių tyrimų apžvalgos.

Jei ruošiate studijų baigiamąjį darbą, be aukščiau paminėtų šaltinių, jums prireiks peržiūrėti kai kurių žurnalų naujausius straipsnius.

Jei norite sužinoti, ar mokslinė tema, kurios ėmėtės, iki šiol nėra tyrinėta, Jums reikės peržiūrėti visą informaciją, pateiktą žurnaluose, konferencijų medžiagoje, disertacijose ir jų santraukose (theses), ataskaitose, patentuose.

Jei dirbdamas savo mokslinį darbą stengiatės sekti naujausią informaciją savo tyrinėjimų srityje, jūs turite peržvelgti naujausias publikacijas - žurnalų straipsnius ir konferencijų medžiagą. Ši paieška yra laikoma einamąja žinių paieška.

4. Paieškos atlikimas ir rezultatų įvertinimas

Atlikti paiešką, naudojant įvairias galimas paieškos priemones.

Naudoti patį naudingiausią paieškos būdą, atitinkantį Jūsų temos poreikius.

Įvertinti rastą informaciją, atitinkančią siekiamą tikslą.

Jei būtina, modifikuoti paieškos strategiją.

5. Informacijos sutvarkymas


Turinys